!!!BLOG JE V REKONSTRUKCI!!!


      

Rozdělení koní

4. června 2009 v 14:32 | Epi
Koně můžeme dělit podle různých kritérií do různých skupin. Podle plemene, výšky, hmotnosti, zbarvení, temperamentu….. My se ale dnes budeme zabývat tím úplně nejzákladnějším rozdělením koní - na koně plnokrevné, teplokrevné a chladnokrevné.
Rozdíly mezi těmito skupinami jsou především v tělesné stavbě, temperamentu, mohutnosti, síle a typu výkonnosti. Teplota jejich krve nemá na zařazení žádný vliv.

.................................................................................................................................................
Plnokrevník
Plnokrevní koně mají ohnivý a živý temperament, jsou rychlí a vytrvalí. Jejich stavba těla je velmi ušlechtilá a lehká. Hlavními zástupci této skupiny jsou arabský a anglický plnokrevník. Arabský plnokrevník je jediné opravdu čistokrevné plemeno - už po staletí je udržováno bez jakýchkoli příměsí jiné krve. Anglický plnokrevník je také hodnocen jako čistokrevné plemeno, protože vznikl přímo z arabských linií. Mezi plnokrevníky jsou řazeni i koně achaltekinští, jejichž chov se řídil stejně přísnými pravidly jako chov arabských koní.
………………………………………………………………………………………………
Teplokrevník
Mají mírnější a vyrovnanější temperament než koně plnokrevní, přesto jsou živější.Záleží také na procentu plnokrevných předků. Pokud se v chovu teplokrevných koní použije opět plnokrevná krev, jedná se o osvěžení krve. Mezi teplokrevné koně řadíme například českého teplokrevníka, hannoverského koně, holandského teplokrevníka, holštýnského koně, rýnského teplokrevníka a slovenského teplokrevníka.
…………………………………………………………………………………………………
Chladnokrevník
Mohutní pracovní koně s klidným a vyrovnaným temperamentem. Většinou využíváni pro práci v tahu. Patří sem například českomoravský belgický kůň, ardenský kůň, shirský kůň,
norik, buloňský kůň a peršeronský kůň.

Přepisovala jsem to z KaH tak při kopírování pls uveďte tento zdroy:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama